EY Türkiye
6 EY Türkiye çalışanı 89 soru cevapladı.

Şirket Anlatımları

Denetim Asistanı
Bizim müşteri portföyümüz arasında bankalar, üretim şirketleri, sigorta şirketleri yer alıyor. Bu işi yaparken her sektörü görme fırsatımız oluyor. Üretim dediğimizde Otomotiv, Enerji ve FMCG sektörü de işin içine giriyor. Türkiye’nin en büyük bankalarını denetliyoruz ve Bankacılık sektörünün çoğunluğuna sahibiz. Dolayısıyla bu sektörleri yakından tanıma fırsatı buluyoruz. Şirket tarafından farklı sektörleri görmemiz de çok teşvik edilen bir durum. Kendimizi geliştirmemiz için farklı şeyler görüp deneyimlememiz gerekiyor ki ne istediğimizi daha iyi anlayabilelim. Biz de EY’da bu fırsatı fazlaca buluyoruz.
Denetim Asistanı
Eğer bir işe yeni başladıysak öncelikle ekiple ofiste buluşup müşterinin yanına geçiyoruz. Müşterinin yanına geçtikten ve müşteriden gerekli dataları aldıktan ekipteki her insanın seviyesine göre çıkarılan bir yapılacaklar listesi oluyor. Bu yapılacaklar listesini okuduğunuz anda ne olduğunu anlamamanız çok normal ama paniğe kapılmamanız gerekiyor çünkü sizin başınızda her zaman bir üstünüz var ve o insan sizi yanına oturtup ne yapmanız gerektiğini gayet açıklayıcı bir dille anlatıyor. Genel olarak müşteriyle çok fazla temas halindeyiz. Asistanlar olarak en büyük görevimiz, sürekli müşteriyle kontak halinde olup gereken dataları alarak yaptığımız analizlerin sonuçlarını müşterilerle konuşmaktır. Biz bir datayı aldığımız zaman o datayı işliyoruz, gerekirse ekstra data talep ediyoruz. Ofiste pek vakit geçirmiyoruz ve genelde dışarıda birlikte çalıştığımız müşterilerleyiz. Hafta sonları bazen yoğun dönemlerde ofise gelebiliyoruz.
Denetim Asistanı
Daha çok spora yönelik etkinliklerde bulunmuştum ve Erasmus’a gitmiştim. Bunların bende tabii ki etkileri oldu. Her şeyden önce insanlarla olan iletişimimi ve kendimi daha iyi ifade edebilme yeteneğimi geliştirdim. Bunun işe alımda çok büyük bir etkisi var çünkü kendinizi karşınızdaki insana ne kadar iyi anlatabilirseniz, o insan sizi o kadar iyi tanır ve sizdeki ışığı görebilir. Ben de EY’a girerken bu yönde etkilendim. Bir mülakat sırasında baş ettiğim bir olayı sordular ve grup çalışmasında bulunduğum bir çalışmaya örnek vermemi istediler. Bu sorulara verdiğim cevaplar genellikle üniversitede yaptığım sosyal etkinlikler ve yurtdışı deneyimlerinden yola çıkarak verdiğim cevaplar olmuştu.
Denetim Asistanı
Üniversitenin en başından beri Audit istiyordum. O yüzden ne istediğimi bilerek EY’a geldim. Bir işi yapacaksanız bu işi en iyi yapan yerde yapmalısınız. Burada çalışan insanların ne kadar mutlu olduklarını ve işlerine ne kadar bağlı olduklarını gördüm. EY’da çalışan memnuniyeti çok önemsenen bir şey. Ben de bunu gördükten sonra diğer şirketlere nazaran kanım daha çok ısındı ve burada çalışmak istediğimi fark ettim.
Denetim Asistanı
Üniversitede son sınıftayken kariyer.net’te EY’ın kısa dönemli staj ilanını görmüştüm. Başvurdum ve görüşmeye geldim. Görüşme olumlu sonuçlandı. Kısa süre de olsa bir staj yapma fırsatı buldum. Burada çalıştığım ekiple enerjilerimiz çok uyuştu ve EY’a kanım çok ısındı. Aklımda hep Audit vardı ve hep istediğim bir meslekti. EY olması beni mutlu etti ve iş başvurusu yapmaya karar verdim. Olaylar gelişti ve böylece işe girdim.
Vergi Asistanı
Öncelikle adaylar CV’lerini EY’ın sitesine yüklüyor. Yükledikten sonra onlarla iletişime geçiliyor ve bir sınava davet ediliyorlar. Bu sınavlar; İngilizce, genel yetenek ve teknik sınavından oluşuyor. Vergi ile ilgili bir takım sorular soruluyor. Bu sınavı geçenler Manager ve İnsan Kaynakları mülakatına çağrılıyor. Bu aşamayı geçenler de Partner mülakatına hak kazanıyor.
Vergi Asistanı
Bir olayla karşılaştığınızda herhangi bir işlemi ele alalım. Bu işlem; KDV gümrük boyutu, Transaction Tax bölümü veya transfer fiyatlandırmasıyla ilgili bir sorun olabilir. Bu gibi durumlarda Sub Service Line’lar bir araya gelip çalışıyor ya da işi tek bir Sub Service Line yapsa bile diğer bölümlerden insanlarla iletişim halinde olurlar. Birçok farklı bölümden arkadaş edinmenizin burada faydasını görebilirsiniz. Bir problemle uğraşırken pek çok farklı insanla iletişime geçip o sorunu daha kolay ve daha çabuk çözebilirsiniz.