EY Türkiye
6 EY Türkiye çalışanı 89 soru cevapladı.

Şirket Anlatımları

İnsan Kaynakları Direktörü
EY'da çalışmak için bizim için en önemli olan şey EY'ın değerleri. Global değerlerimiz var ve Türkiye'de de her çalışanımızın bu değerleri yerine getirmesini bekliyoruz. Dolayısıyla aramıza katılacak arkadaşlarımızda da özellikle EY değerlerini taşıyabilecek kişileri belirlemeye çalışıyoruz. Bizim için öncelikle olmazsa olmaz şey takım çalışması, takım çalışmasına yatkınlık. Bunun yanı sıra saygılı olmak, çevremizde birbirimizi dinlemeye ve anlamaya saygılı olmak. Diğer bir EY değerimiz enerjik ve istekli olmak. Çünkü burada çalışıyorsanız muhakkak enerjik olmanız lazım, yüksek performanslı bir ekiple çalışmaya hazırlıklı ve istekli olmanız lazım. İntegrity dediğimiz ve bizim Türkçeye bütünlük, özü sözü bir olmak diye çevirdiğimiz bir değerimiz var. Çünkü yaptığımız işlerde özellikle bir çalışanın özünün sözünün bir olması çok önemli. Bunun yanı sıra çalışanımızın zorlu durumlarda liderlik yapmaya cesaretinin olması önemli. Liderlik yapma vasfının olması ve buna cesaretinin olması kritik bir konu. Son olarak da işlerimizi yaparken biz muhakkak doğru ve dürüst olmak zorundayız ve kurduğumuz ilişkilerde de buna dikkat etmek durumundayız. Çünkü hem topluma hem çalışanlarımıza hem de birlikte çalıştığımız müşterilere karşı sorumluluğumuz bunlar. Özellikle yüksek performanslı ekipler kurmak hedefimiz. Çünkü başarının oradan geçtiğini düşünüyoruz. Bu doğrultuda da aramıza katılacak arkadaşların muhakkak hedeflerinin olması, o hedeflerin peşinde de ne yapmaları gerekiyorsa bunları doğru tespit edip bizlerin desteğiyle onları sonuna kadar yerine getirmesi ve kariyer basamaklarını tırmanması en büyük hedefimiz.
İnsan Kaynakları Direktörü
Yeni mezun süreçlerimizde özellikle İktisadi ve İdari Bilimler, Mühendislik Fakülteleri üniversitelerin Fen Bilimlerinde okuyan öğrencileri hedeflemekteyiz. Tabi bölümlerimiz arasında farklılıklar var. Örneğin vergi ve denetim bölümlerimizde İktisadi ve İdari Bilimler öğrencilerini aramıza katıyoruz. Çünkü yasal olarak, özellikle SMMM süreçlerinde Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirlik Sertifikası ve lisansı süreçlerinde özellikle İktisadi İdari Bilimler öğrencilerinin sertifika alabilmesine imkan vermekte. Tabi bunun yanı sıra farklı bölümlerden mezun olmuş olmasına rağmen yüksek lisansını bu bölümlerde yapan arkadaşlarımız varsa onlara da eşit fırsatları tanıyoruz. Tamamen bu sertifikasyonun yasal anlamda gereksinimlerinden dolayı olmakta. Yine vergi ve denetim bölümlerimizin bazı alt bölümleri var ki onlar da Mühendislik Fakültesi veya farklı bölümden arkadaşlarımız aramıza katılabilmekte. Danışmanlık ve Kurumsal Finansman departmanlarına baktığımızda yine İktisadi İdari Bilimler, Fen Bilimleri (matematik, istatistik,fizik, kimya gibi) ve mühendisliğin hemen hemen her bölümünden arkadaşlarımız çalışmaktalar. Üniversite için belirli bir belirlediğimiz kriter bulunmamakta, tüm adaylarımıza eşit fırsatları veriyoruz. Onların arasından özellikle bölümleri bizim ihtiyaçlarımıza uyan arkadaşlarımızı aramıza katıyoruz. Deneyimli işe alımlarda ise yine benzer bölümlerden mezun olmuş olmak temelde olmakla beraber, tabi ki farklı bölümlerden mezun olup (özellikle danışmanlık bölümünü örnek verebilirim) bir alanda çok uzun süre deneyim kazanmış arkadaşlarımız da aramıza katılmaktalar. Konunun uzmanı olması bizim için deneyimli işe alımlarda ön plana çıkıyor.
İnsan Kaynakları Direktörü
Biz üniversite öğrencisi arkadaşlarımızın doğru tercihler yapabilmeleri için özellikle kendilerine mümkün olduğunca fazla staj imkanı sağlamaya çalışıyoruz. Çünkü arkadaşlarımız bu süre zarfında bizi yakından tanıma imkanı elde ediyorlar ve bu mesleğin onlara uygun olup olmadığını görebiliyorlar. Bunun yanı sıra da biz adayları daha önceden tanıyabilmekte ve aramıza ileriki yıllarda katılacak geleceğin yeteneklerini belirleme imkanına ulaşabilmekteyiz. EY olarak hem kısa hem uzun dönem staj imkanlarımız var öğrenciler için. Hatta öğrencilerimizden bir kısmı yıl içerisinde derslerini de ayarlayarak full time, haftanın belirli günleri bizde staj yapabilmekteler. EY'da staj imkanları gerçekten sınırsız. Ben geçen seneye baktığımda yaklaşık 400-450 öğrencinin bizde kısa veya uzun dönem staj yaptığını görüyorum ve bu da beni gerçekten mutlu ediyor.
İnsan Kaynakları Direktörü
İnsan Kaynakları departmanımız temel olarak 4 bölümden oluşmakta, her birinin farklı uzmanlık alanları var. Bunlardan ilki İnsan Kaynakları İş Ortakları ekibi. Tepe yöneticileri ve çalışanlarımızı iş ortağı olarak düşünebiliriz; yani her zaman onların yanında olan, şirket hedeflerini İnsan Kaynakları stratejilerine dönüştüren, bunun yanı sıra performans yönetimi, çalışan bağlılığı gibi konularda yöneticilerimizle çokça yakından çalışan arkadaşlarımız bunlar. Diğer bir ekibimiz İşe Alım ve özellikle üniversite öğrencisi arkadaşlarımız üniversite aktivitelerinde daha çok İşe Alım ekibimizdeki arkadaşlarımızla bir araya geliyorlar. Temel fonksiyonu işe alım olmakla beraber, özellikle uluslararası iş fırsatları ve bunun yanı sıra iş veren markası üzerine de çalışıyorlar. Çalışanlarımıza özellikle odaklanan Eğitim ve Gelişim departmanımız var, o da çalışanlarımızın kariyer yolculukları boyunca her zaman yanında oluyor ve onların gelişimine nasıl katkıda bulunabiliriz, hem Türkiye'de yapılan eğitimler hem de uluslararası düzenlenen eğitimlerin organizasyonu ve bütün takibini bu ekip yönetmekte. Diğer bir ekibimiz ise İnsan Kaynakları Ücretlendirme ve Operasyon ekibi. Bu ekip ise ücretlendirme stratejilerimizi belirleyen, piyasayı takip eden, nabzını tutan, daha sonra onu şirket stratejilerimize uygun bir şekilde adaptasyonunu sağlayan bir ekip. Bunun yanı sıra da çalışanlarımızın fazlaca görmediği ama şirkete çok büyük katma değeri olan HR operasyonlarını gerçekleştiriyorlar.
İnsan Kaynakları Direktörü
EY çalışanları için hem yurt içinde hem yurt dışında çok farklı eğitim fırsatları bulunmakta. Her bir bölümümüz için eğitim haritalarımız var, hatta her bir ünvan için eğitim haritamız var. Çalışanlarımızın kariyerleri boyunca bazı kilometre taşları mevcut. Mesela çalışanlarımız senior olduklarında, manager olduklarında, senior manager olduklarında, hatta partner olduklarında yine bir eğitim programına katılırlar ve bunlar hep yurt dışında, çok geniş katılımlarla gerçekleşir. Özellikle de arkadaşlarımız bu eğitim programlarına katılıp iki bin yeni terfi etmiş kişiyle bir araya geldiklerinde aslında EY'ın ne kadar global ve ne kadar eğitimi destekleyen bir kuruluş olduğunu daha net görmekteler. Sınıf içi eğitimlerin yanı sıra iş başı eğitimine, online eğitimlere veya virtual eğitimlere de yatırım yapmaktayız. Özellikle online eğitimlerimiz iş ihtiyaçlarına bağlı olarak sürekli geliştirilmekte ve tüm çalışanlarımızın evden, ofisten, nereden isterlerse bu eğitim olanaklarına ulaşmalarını 24 saat sağlayan teknik altyapıya sahip. Ayrıca virtual eğitim dediğim, diyelim ki o eğitimi alması gerekiyor ve eğitimi verecek eğitmen aslında yurt dışında bir EY ofisinde çalışıyor, bu durumda video konferans veya farklı teknolojik altyapıları da kullanarak bu eğitimin Türkiye'deki katılımcı grubuna ulaşmasını sağlıyoruz. İş başı eğitim programlarında ise çalışanlarımız özellikle kendilerinden daha tecrübeli kişilerle birlikte çalışıyorlar. Tabi burada odaklanan şey işin gerektirdikleri nelerdir ve hangi sistemler kullanılır, EY'da o süreç nasıl yönetilir. Bunların hepsini birlikte çalıştıkları kişilerden iş başı eğitimleriyle yeni aramıza katılan arkadaşlar almaktalar.
İnsan Kaynakları Direktörü
EY'da temel politikamız çalışanlarımızın aslında belli bir alanda uzmanlaşması. Çünkü biz denetim ve danışmanlık sektöründe hizmet veren bir grubuz, profesyonel hizmetler veriyoruz ve bütün çalışanlarımızın kendi alanında Türkiye'nin en iyilerinden olması gerekmekte. Dolayısıyla da özellikle tercihimiz kişilerin kariyer yolculukları boyunca o alanın uzmanları, Türkiye'de rol model olarak gösterilebilecek kişilerden olması. Tabi ki bunun yanı sıra şirket stratejileri doğrultusunda departmanlar arasında geçişi de destekliyoruz, bunun geçmiş yıllarda örnekleri oldukça fazla oldu. Fakat bunun için öncelikle kişinin yetkinliklerinin ve şirket içerisindeki tecrübesinin ve geçeceği pozisyonun uygunluğu temel olarak ön planda. Fakat şirket içerisindeki geçişlere ilave olarak bir yandan biz de ekip çalışmasını teşvik den bir yapı var. Kişi, ekip değiştirmese bile farklı departmanlardan kişilerle bir arada çalışabilir, projenin bir parçası olur ve böylelikle yalnızca kendi alanındaki işlerde uzmanlaşmaz, işin devamında diğer departmandaki çalışma arkadaşlarının da neler yaptığını görür. Bu da kişilere aslında kariyer anlamında farklı fırsatlar yaratan unsurlardan bir tanesi.
İnsan Kaynakları Direktörü
EY'ın çalışma saatleri yaptığımız işe bağlı olarak dönemsellik göstermekte. Özellikle kış aylarında, biz buna yoğun sezon diyoruz, daha uzun çalışmaktayız. Daha sonra bahar döneminde ve sonbaharda özellikle çalışma saatlerimiz kış dönemine göre biraz daha kısa. Çalışanlarımızın en çok sevdiği şeylerden bir tanesi de özellikle yaz aylarında en kısa çalışma saatlerimizin olması. Dolayısıyla çalışma saatlerimiz tamamen dönemsel çalışmamıza paralel olarak kurgulandı. Fazla mesai uygulamalarımıza gelince de biz aslında öncelikle çalışanlarımızın iş-hayat dengesini sağlamalarını istiyoruz ve destekliyoruz. Tabi ki çalışanlarımızın sürekli fazla mesai yapması kesinlikle istediğimiz bir şey değil. Bunun yanı sıra biraz önce bahsettiğim dönemsellikten kaynaklanan, belli dönemlerde çok daha yoğun çalışmamızdan kaynaklanan, fazla mesai yapılması gerekliliği de iş ihtiyaçları doğrultusunda ortaya çıkabilmekte. Çalışanlar dilerlerse fazla mesai karşılığında kazandıkları saatlerini serbest zaman izni olarak kullanırlar, bu ilave bir tatil olarak düşünülebilir. Karşılığında hesaplanan güne kaç gün denk geliyorsa çalışanlar isterlerse bunu toplu olarak alabilirler ya da bunu ihtiyaçları doğrultusunda farklı zamanlara bölerek özel hayatlarındaki ihtiyaçları doğrultusunda, iş-hayat dengelerini kurmak adına kullanabilirler.
İnsan Kaynakları Direktörü
Workplace of the future konsepti EY'ın 2020 vizyonu doğrultusunda hayata geçirdiği bir konsept, global bazda, tüm ülkelerde hayata geçmeye başlayan ve şuanda oldukça fazla sayıda uygulamaya geçmiş bir konsept. Türkiye'de de 2014 yılında bu konsepti hayata geçirdik. Bildiğiniz gibi dünya artık değişiyor, çalışma dünyası değişiyor, çalışma dünyasının iş yapış şekilleri değişiyor, bunun yanı sıra aslında en önemlisi çalışan demografiği değişiyor. Biz şuanda EY'ın profiline baktığımızda çalışanlarımızın yaklaşık %85'i Y kuşağı ve Y kuşağının da işten beklentisi çok daha farklı. Normal, alışılagelmiş iş alanlarının dışına çıkmak istiyorlar ve buradaki amaç teknolojiyi, çalışma ortamını ve işi yapış şekillerini daha farklı bir boyuta götürmek. Workplace of the future konsepti dahilinde artık bir ofis konsepti veya benim masam konsepti ortadan kalkmış durumda. Çalışanımız isterse ofiste, isterse müşteride, isterse evinde, istediği ortamda teknolojik altyapıyı kullanarak buradaki diğer çalışma arkadaşlarıyla iletişim sağlayabilmekte. Bizim için en önemlisi çalışanlar arasında iletişim ve iş birliğinin arttırılması ve Workplace of the future konsepti aslında bu eksen üzerine kurulmuş durumda. Daha çok takım çalışmasını, proje çalışmasını destekleyen ve nerede çalışırsanız çalışın, hangi saat diliminde çalışırsanız çalışın, her türlü teknolojik ve fiziksel altyapıyla buna destekleyen ve işinizi en iyi şekilde yapmanızı sağlayan bir uygulama.
İnsan Kaynakları Direktörü
Mayıs ayının sonuna kadar bizim yeni mezun başvurularımız olur, arkadaşlarımız bizim ilanlarımız üzerinden başvururlar. Ardından kendilerini İngilizce ve Genel Yetenek sınavına alırız ve bazı ekiplerimiz için teknik sınavımız da mevcut. Bölüm farklılığı olabiliyor, bazı bölümlerimizde özellikle business case (vaka) çalışması yapılmakta, sonrasında yine başarılı bulunan öğrenciler şirket ortaklarımızla bir araya gelirler ve sonrasında tümüyle bu süreçlerde başarılı olan arkadaşlarımıza da iş teklifinde bulunuruz. Bu sürecin sonuçlanması da yaz aylarında oluyor, ardından da yeni mezun arkadaşlarımızı güz döneminde A1 olarak aramıza katıyoruz. Teklif sürecinden sonra tabi ki arkadaşlarımızın biraz da dinlenmeleri için kendilerine zaman ayırıyoruz. Yaz aylarında teklifimizi yapıyoruz ardından arkadaşlarımız belki de kariyer hayatlarındaki en uzun tatillerden birisini yapıyorlar. Fakat bu tatil sürecinde arkadaşlarımızdan bir beklentimiz de var: hem tatil yapsınlar eğlensinler ama bir taraftan da özellikle sertifikasyon süreçlerine başlasınlar. Çünkü kendilerinden beklediğimiz, güz döneminde aramıza katıldıklarında açılacak ilk sertifika sınavlarında hızlı bir şekilde ilerleyip yol kat etsinler. Dolayısıyla özellikle arkadaşlara vereceğim tavsiye bizden teklif aldıktan sonra tatilinizi yapın ama bunun yanı sıra eğer departmanınızın zorunlu bir sertifikasyonu varsa (SMMM gibi) bu konuda muhakkak çalışın.
İnsan Kaynakları Direktörü
Bu aslında karşılıklı kazan-kazan modeli, hem biz stajyer arkadaşlarımızın kendilerini tanıyoruz hem de onlar EY'ın iş yapışını tanıyorlar. Tabi ki biz bu staj süreçlerinin sonunda onların performanslarını değerlendiriyoruz ve staj yapan arkadaşlarımız bizim yeni mezun sürecimize girip oradan da aramıza A1 yeni mezun olarak katılıyorlar.